Ātri un vienkārši pagatavo Ziemassvētku dāvanas saviem radiem, draugiem vai kolēģiem.
ZIEPES
Nepieciešamās izejvielas:
- Ziepju masa, krāsvielas (kaltēti augi, minerālie pigmenti, eļļas), ēteriskās eļļas aromātam.
Nepieciešamie materiāli:
- Trauki, kuros kausēt ziepju masu, dažādas formiņas (piparkūku, kēksu, smilšu rotaļlietu, ziepju), karote maisīšanai, etiķetes gatavām ziepēm.
Nepieciešamās iemaņas:
- Priekšzināšanas nav nepieciešamas.
Pagatavošanas laiks:
- 30 minūtes+ laiks ziepju sacietēšanai.
Ziepju gatavošana:
- Ziepju masu sagriež nelielos gabaliņos un ūdens peldē kausē;
- Kad ziepju masa izkususi, tai pievieno krāsvielas un piedevas (pigmentus/ kaltētus augus/eļļas un ēteriskās eļļas);
- Ziepju masu pilda (lej) formiņās un novieto vēsā vietā sastingt (apmēram 1-2 stundas);
- Gatavās ziepes iesaiņo, pievieno etiķeti;
- Ziepju uzglabāšanas termiņš ir 4-6 mēneši no pagatavošanas brīža. Ziepes jāuzglabā noslēgtā iepakojumā.
Svarīgi:
- Uz 100 gramiem ziepju masas nepieciešami 20-30 pilieni ēterisko eļļu. Ātrāk izgaros citrusaugļu ēteriskās eļļas, noturīgākas būs garšvielu ēteriskās eļļas. Tās kombinējot, aromāts būs noturīgs.
- Uz 100 gramiem ziepju masas nepieciešams vidēji 1/5 daļa grama minerālo pigmentu (tātad- uz 500 gramiem ziepju masas- 1 grams). Pigmentus var kombinēt, kā arī pievienot mazāk- ziepju krāsa nebūs tik intensīva;
- Uz 500 gramiem ziepju masas nepieciešams 5-10 grami kaltētu augu (kliņģerītes, kumelītes, lavanda u.c.). Arī kaltētos augus var savā starpā kombinēt.
- Vidēji viens ziepju gabals sver no 50 līdz 100 gramiem, tātad, no kilograma ziepju masas var pagatavot 10 – 20 ziepju gabaliņus.
- Par formām ziepēm var izmantot piparkūku formiņas (apakšu “aiztaisot” ar foliju), silikona kēksiņu formas, lēzena krūzītes un glāzes, bērnu smilšu rotaļlietas, plastmasas pudeles u.c.;
- Ziepēs ērtākai lietošanai un dekoratīvam efektam var iekausēt virvīti- lai tās var uzkārt vannas istabā.
AROMĀTISKI skrubīši ķermenim
Nepieciešamās izejvielas:
- Sāls un/vai cukurs, bāzes eļļa, kaltēti augi/ piena vai augļu pulveri/ māli/garšvielas/kafija u.c., papildus eksfolianti- sēkliņas (magoņu, dzērveņu, aveņu), olīvu/aprikožu/valriekstu granulas, malts tējas koks u.c., ēteriskās eļļas.
Nepieciešamie materiāli:
- Trauciņi skrubim, karote maisīšanai.
Nepieciešamās iemaņas:
- Priekšzināšanas nav nepieciešamas
Pagatavošanas laiks:
- 10- 30 minūtes.
Skrubīša pagatavošana:
- Līdz pusei piepilda trauku ar sāli un/vai cukuru, pievieno pārējās sausās sastāvdaļas (augu, augļu, piena pulverus, kaltētus augus u.c.)- apmēram 2 ēdamkarotes un 150-180 ml trauku. Sausās sastāvdaļas sajauc, pievieno ēterisko eļļu un vēlreiz sajauc. Pievieno eļļu (apmēram tik pat daudz cik sausās sastāvdaļas) lai skrubīša konsistence būtu pietiekami bieza- tā, lai paņemot skrubīti rokā tās “nelītu” caur pirkstiem un lai nebūtu birstošs vai “drupans”.
Svarīgi:
- Uz 100 ml skrubīša nepieciešams 20- 40 pilieni ēterisko eļļu.
- Garšvielu ēteriskās eļļas ir “stipras”- pārāk daudz kanēļa, kardamona, krustnagliņu, melno piparu vai ingvera ēteriskā eļļa skrubī var veicināt ādas apsārtumu un jūtīgumu. Šīs noteikti jālieto ar mēru- ne vairāk par 15 pilieniem uz 100 ml skrubīša. Garšvielu ēteriskās eļļas droši var kombinēt ar citām, maigākām eļļām- citrusaugļu un citām.
- Kā bāzes eļļu skrubim var izmantot saldo mandeļu, vīnogu kauliņu, persiku, aprikožu, kokosriekstu, rīsu kliju, safloras eļļas.
- Gatavu skrubi var uzglabāt istabas temperatūrā līdz 6 mēnešiem no pagatavošanas brīža.